Haber

İçişleri Bakanı Soylu canlı yayında soruları yanıtladı: (2)

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde 43 bin 556 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Soylu, Hatay’daki Afet Koordinasyon Merkezi’nden TRT Haber’in canlı yayınında Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerle ilgili açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

Yardımlar gönderilirken deprem bölgelerinin ortasında ‘ayrımcılık yapıldığı’ tezlerine tepki gösteren Soylu, “Böyle bir şey olur mu? Yaklaşık 313 bin bölgeye çadır dağıtıldı. En çok çadırın geldiği yer Hatay. .” söz konusu.

Depremzedeler için konteyner kentler kurulduğunu ve bu alanların dışında barınacak olanlara kira yardımı için yer verildiğini belirten Soylu, “Bugün yine bu konuda Cumhurbaşkanımızdan talimat aldık. Kiracılar için 2 bin liraydı. 3 bin liraya çıkarmak için…”

CHP’nin depreme hazırlık sürecinde kentsel dönüşüm çalışmalarına birçok kez karşı çıktığını söyleyen Soylu, “Bence artık Türkiye kentsel dönüşümle ilgili tedbirleri resen uyguluyor. yeni bir dönem kurar, yeni bir dönem kurar, yeni bir başlangıç ​​yapar.İşte resen alacağı bu tedbirlerle yoluna yürümektir.” değerlendirmesini yaptı.

Depremzedelerin umutsuzluğa kapılmamalarını isteyen Soylu, kentlerin en kısa sürede doğru noktalara, daha güçlü yapılarla yeniden inşa edileceğini vurguladı.

Bakan Soylu, “Bu depremde ölü sayısı son rakamlara göre 43 bin 556.” bilgileri verdi.

Depremlerden sonra Hatay’ın demografik yapısının değişeceği yönündeki iddiaları hatırlatan Soylu, böyle bir şeyin mümkün olmadığını vurguladı.

“Şimdiye kadar 564 şüpheli tespit edildi”

Soylu, “Kaç müteahhit hakkında yakalama kararı çıktı, kaç kişi tutuklandı, kaç kişi aranıyor?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“İlk dakikadan itibaren devletin bütün birimleri bu konuda teyakkuzda bulundu. Duyduğumuz, bildiğimiz, gördüğümüz, tespit ettiğimiz her isme yurt dışı seyahat yasağı getirdik. Bir yandan arama kurtarma, diğer yandan da arama kurtarma yaptık. bir yandan böyle bir şey dedik ve hızlıca müdahale ettik.Arkadaşlarımız teyakkuzdaydı.Kim ne olursa olsun bu iş sonuna kadar yürütülecektir.Hiçbir şey insan hayatından değerli değildir. Bunun bedeli, yanlışsa yanlış neyse ödenecek, yanlışsa suç teşkil eden bir olayda şu ana kadar 564 şüpheli tespit edildi ve 160′ 1’i tutuklandı, 175’i serbest bırakıldı. Gözaltında 18 kişi var, diğerlerini arama çalışmaları sürüyor.”

3 binden fazla derneğin depremzedelere yardımda bulunduğuna işaret eden Soylu, toplanan yardımların amacına ulaşması ve suiistimalin yaşanmaması için inceleme yapacaklarının altını çizdi.

“Benim Evim Senin Evin Olsun” kampanyası

Depremzedeler için başlatılan “Evim Evde Olsun” kampanyasının 2 konutla güçlendirildiğini hatırlatan Soylu, dileyenlerin konutlarını depremzedelere ücretsiz olarak verebileceğini veya indirimli olarak kiralayabileceğini söyledi.

Deprem sonrası kira ve ulaşımda fahiş fiyatlara sıkı denetim uygulanacağının altını çizen Soylu, bu tür durumlarla karşılaşanların da valilik, kaymakamlık ve afet uyum birimleri aracılığıyla şikayette bulunabileceklerini söyledi.

(Bitti)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu